[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2088: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2088: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2088: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2088: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2088: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2088: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2088: Array to string conversion
www.forum.locus7.gr • Προβολή θέματος - Παραδοξότητες

Παραδοξότητες

"Δεν είναι τυχαίο που όλα τα αληθινά ζώα της Γης λειτουργούν σαν Φρουροί της Πύλης (...). Αν υπάρχουμε σήμερα, τόσο οι Πολλοί όσο και οι Λίγοι, το οφείλουμε σε μεγάλο ποσοστό στα πλάσματα αυτά της Γης. Νομίζετε ότι είναι τυχαία η συχνά μαζική εξόντωση ζώων στις πόλεις ή τα χωριά μας. Ποια καλύτερη στρατηγική θα μπορούσε να εφαρμόσει ένας εχθρός αν όχι το να στρέψει τον πολιορκούμενο αντίπαλο ενάντια στους ίδιους τους δικούς του φρουρούς που φυλάνε τα τείχη του;" ***Γιώργος Μπαλάνος, περιοδικό "Ανεξήγητο" 03/2002***

Παραδοξότητες

Δημοσίευσηαπό Σφαίρος » 10 Ιουν 2003, 19:52

Μια φίλη μου είδε ένα "αδέσποτο" να τριγυρνά πεινασμένο στην γειτονιά της.
"Θα τού πηγαίνω ξηρή τροφή και νερό", μού λέει, "κάθε πρωί και θ΄αφήνω κάπου να τρώει. Δεν μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω. Στο σπίτι δεν το θέλω".
(Αχ, ευαισθητοποιημένη μου...)
Ήξερε η φίλη μου: θά΄βρισκε μια απόμερη γωνιά να μην περνούν οι πολιτισμένοι και τού κλωτσήσουν το νερό, κι ο σκύλος θα τά΄βρισκε όλα, θα μύριζε, θα καταλάβαινε...

Αργότερα, μού είπε πώς βρήκε δυο ευρώ (;;!!) στο σημείο, ακριβώς, που άφησε το φαγητό-
("Μα δεν περνάει κανείς από κεί, να πείς ότι τού πέσανε. Ήταν ακουμπιστά πάνω στα χόρτα, σα να τά΄χανε αφήσει εκεί, επίτηδες!!! Δυό κιλά ξηρή τροφή μού πλήρωσε...")-
αλλά κι ο σκύλος μόνο στο δικό της αυτοκίνητο πάει για να βρεί σκιά.
("Μα πώς το διάλεξε το δικό μου, τόσα αυτοκίνητα στη σειρά.")

Πολύ εντυπωσιασμένη την είδα (για δυό ευρώ!!!) και τής είπα κάτι βαθυστόχαστο να την ηρεμήσω (και να την εντυπωσιάσω!):
Όταν σκύβεις και κοιτάς στην Άβυσσο, σκύβει κι αυτή, περίεργη, μέσα σου.
Δεν θυμάσαι τί έπαθε ο μπαρμπα-Γιάννης;
Χρόνια φώναζε στην έρημο, εκεί στην Ιουδαία, "φωνή βοώντος εν τη ερήμω", κι αυτή τον άκουγε σιωπηλή, ρουφούσε τα λόγια του αδιάφορη και, μια μέρα, τού πετάει ξαφνικά στην αγκαλιά του τον ίδιο τον Μεσσία!!!

(αλλά αυτός, γιάννης ών, "ποιός είσαι;" τού λέει!!! αχ, μωρέ μπαρμπα-Γιάννη...)
-> Silent Weapons for Quiet Wars <-
Άβαταρ μέλους
Σφαίρος
 
Δημοσ.: 349
Εγγραφη: 30 Αύγ 2002, 19:52

Ο Θεός να μας φυλάει!

Δημοσίευσηαπό Floyder » 03 Οκτ 2004, 22:53

Αν έχετε όρεξη για γέλια και για… κλάματα διαβάστε στο link που παραθέτω τι μου συνέβη στα καλά του καθουμένου. Μιλάμε ότι κυκλοφορεί μεγάλη ξετσιπωσιά!!! Υπήρξα το ανυποψίαστο θύμα μιας δημοσιογράφου που έχει τάξει τον εαυτό της υπέρ «αδέσποτων» αλλά που οι μέθοδοι που χρησιμοποιεί είναι α λα Μάκης (Τριανταφυλλόπουλος) μόνο που αυτή δεν έχει το ταλέντο βρε παιδί μου! Εν ολίγοις το μόνο που κατάφερε ήταν να με συγχύσει Κυριακάτικα!
Διαβάστε και φρίξτε: www.onirocosmos.gr/editorial.htm
Το βουνό δεν το κατακτάς όταν φτάσεις στην κορυφή του, άλλα όταν καταφέρεις να γίνεις ένα μ΄αυτό.
Άβαταρ μέλους
Floyder
 
Δημοσ.: 154
Εγγραφη: 22 Αύγ 2002, 14:40
Τοποθεσια: Ονειρότοπος

Δημοσίευσηαπό Floyder » 04 Οκτ 2004, 12:24

Το παραπάνω δεν ισχύει πλέον γιατί μάλλον πρόκειται περί τρελής και όχι για δημοσιογράφο, οπότε δεν θα ασχοληθώ μαζί της.
Το βουνό δεν το κατακτάς όταν φτάσεις στην κορυφή του, άλλα όταν καταφέρεις να γίνεις ένα μ΄αυτό.
Άβαταρ μέλους
Floyder
 
Δημοσ.: 154
Εγγραφη: 22 Αύγ 2002, 14:40
Τοποθεσια: Ονειρότοπος


Επιστροφή στην Οι 'Αλλοι' Φρουροί της Πύλης

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

cron