[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2088: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2088: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2088: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2088: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2088: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2088: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2088: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2088: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2088: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2088: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2088: Array to string conversion
www.forum.locus7.gr • Προβολή θέματος - Δολοφονούν Γάτες για την Γούνα τους

Δολοφονούν Γάτες για την Γούνα τους

"Δεν είναι τυχαίο που όλα τα αληθινά ζώα της Γης λειτουργούν σαν Φρουροί της Πύλης (...). Αν υπάρχουμε σήμερα, τόσο οι Πολλοί όσο και οι Λίγοι, το οφείλουμε σε μεγάλο ποσοστό στα πλάσματα αυτά της Γης. Νομίζετε ότι είναι τυχαία η συχνά μαζική εξόντωση ζώων στις πόλεις ή τα χωριά μας. Ποια καλύτερη στρατηγική θα μπορούσε να εφαρμόσει ένας εχθρός αν όχι το να στρέψει τον πολιορκούμενο αντίπαλο ενάντια στους ίδιους τους δικούς του φρουρούς που φυλάνε τα τείχη του;" ***Γιώργος Μπαλάνος, περιοδικό "Ανεξήγητο" 03/2002***

Δημοσίευσηαπό Metatron » 17 Απρ 2008, 19:01

Πακιστανοί φιλιπινέζοι έχουν στήν διατροφή τους σκύλους γάτες .Οπότε δέν θα τα σφάζαν άδικα αλλά μάλλον γία τροφή.Μάλλον δικά μας καρτάσια την κάναν τι δουλεία. :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Metatron
 

Re: Δολοφονούν Γάτες για την Γούνα τους

Δημοσίευσηαπό magiKa » 17 Νοέμ 2008, 22:11

magiKa
 
Δημοσ.: 3
Εγγραφη: 05 Αύγ 2008, 13:12

Re: Δολοφονούν Γάτες για την Γούνα τους

Δημοσίευσηαπό Σφαίρος » 18 Νοέμ 2008, 00:37

Αυτά είναι τα καλά τής παγκοσμιοποίησης: θα υποχρεωθούμε να αλληλοξεναγηθούμε και στα υπόγεια, τα αποχωρητήρια, κ.λπ. κι όχι μόνο στα σαλόνια. :mrgreen:

ΠΗΓΗ
Τυγχανει να ειμαι Κινα τωρα, αλλα γενικοτερα να εχω αρκετα καλη εμπειρια με τους Ασιατες, και δε μπορω να πω οτι σοκαριστηκα ιδιεταιρα μια και εχω δει live πολυ χειροτερες φασεις.
Το οτι οι σκυλοι και οι γατες θεωρουνται βρωσιμο κρεας ειναι δεκτο και απολυτα κατανοητο. (απο τοτε που το ανακαλυψα, δυστυχως οχι με τον καλυτερο τροπο, ρωταω στα εστιατορια τι κρεας εχει το καθε πιατο) ΟΜΩΣ ο τροπος ο οποιος βασανιζονται τα ζωα ειναι εντελως ελεηνος.
Οι Ασιατες σε γενικες γραμμες επιφανειακα θα χαρακτηριζονταν εξαιρετικα σκληροι ανθρωποι, ομως προσωπικα οπως το εχω εμβαθυνει δεν ειναι ακριβως ετσι. -η "σκληροτητα" τους δεν εχει καμια σχεση με τη σκληροτητα του χαρακτηρα οπως την αντιλαμβανεται ενας δυτικος- Θα ελεγα σε βαθος οτι ειναι θρασυδειλοι (δεν υπαρχει περιπτωση Ασιατης να σε αντιμετωπισει στα ισα αν εχει εστω και μια ευκαιρια να στη φερει πισωπλατα).
Τωρα ωσον αφορα το θεμα του βασανισμου ζωων που πανε για φαγητο, η γατουλα που ειδες να γδερνεται ζωντανη και κρεμασμενη ειναι ενας "παραδοσιακος" τροπος σφαγης μικρων ζωων οπως ειχα δει και στην Κινα και στις Φιλιππινες και στην Ιαπωνια (γατες, σκυλοι, φιδια, σαυρες, αρουραιοι, λαγοι και γενικα οτι ειναι μικρο και "του χεριου τους") και το δικαιολογουν πως αν το ζωο πεθανει κρεμασμενο το αιμμα δεν χαλαει, ενω αν υποφερει την ωρα που πεθαινει δε μαλακωνουν υπερβολικα οι μυς του οποτε για τηγανισμα (που ειναι ο πιο συνηθισμενος τροπος) δε θελει πολυ ωρα ψησιμο ωστε να μενει τραγανο.
Στην ιδια χωρα οι ψαραδες ποιανουν τους καρχαριες, τους κοβουν τα πτερυγια που ειναι πιο ακριβα, και τους πετανε ανυμπορους παλι στο νερο ωστε να παρουν οσο γινεται περισσοτερα πτερυγια τα οποια πληρωνονται πολυ καλυτερα απο το κρεας του ψαριου που ειναι παμφθηνο.
Φυσικα και η ανθρωπινη ζωη εχει μηδαμινη αξια εδω (σε χωρες με υπερβολικο υπερπληθισμο και που ο καθε ενας ξερει πως ειναι αναλωσιμος ειναι καπου λογικο να εχει καλλιεργηθει μια τετοια κουλτουρα.
Επισεις πολυ καλο δειγμα για την ψυχοσυνθεση τους ειναι και οι σεξουαλικες τους διαστροφες που το μεγαλυτερο ποσοστο τους εχει να κανει με προκληση πονου και οι Ιαπωνες και οι Κορεατες εχουν αναγει τα εργαλεια βασανισμου σε ολοκληρη επιστημη.
Επισεις ενα ακομη δειγμα ειναι η συμπεριφορα των Ιαπωνων απεναντι σε τυχον λαθρεπιβατες που θα βρεπουν σε πλοιο τους (τους βαζουν στα ψυγεια να γινουν παγοκωλονες και μετα τους ριχνουν στο καζανι να εξαφανιστουν)...
Γενικα αυτοι ειναι οι Ασιατες. Ο πολιτισμος οπως τον γνωριζουμε σταματαει στα ανατολικα συνορα των Ινδιων, και απο κει και περα βρισκεται ενας αλλος κοσμος που αν ερθεις σαν τουριστας θα τον δεις μαγευτικο (γιατι δεν υπαρχει περιπτωση να δεις τη "σκοτεινη πλευρα του") αν ομως τον ζησεις θα νοιωθεις σαν να προσεδαφιστηκες σε αλλο πλανητη

................

φιλε naf, μαλλον πεφτεις αρκετα εξω για 2 λογους: To θεμα δεν ειναι αν μιλαμε για σκυλους και γατες η για γουρουνια και αγελαδες, και οπως ειπα απο τη μερια μου, κανενα απολυτως προβλημα αν οι Ασιατες τρωνε σκυλους η οτι αλλο θελουν οπως κι αυτοι με τη σειρα τους σιχαινονται τα ωμα η μισοψημενα κρεατα, το γαλα, και τα τυροκομικα, οποτε περι ορεξεως κολοκυθοπιτα.
Το θεμα ειναι η συμπεριφορα τους προς αυτα τα ζωα η οποια θυμιζει χριστιανους ιεροεξεταστες του μεσαιωνα. Καπου εχεις δικιο οτι παντου γενικα στα ζωα που προοριζονται για τροφη η συμπεριφορα των ιδιοκτητων και οι συνθηκες διαβιωσης τους δεν ειναι το οτι καλυτερο -και αυτο ειναι ενα τραγικο λαθος- ομως σε αυτες τις χωρες το εχουν παρακανει.
Στην Ελλαδα και γενικοτερα στις Ευρωπαικες χωρες τα ζωα συνηθως απ οσο γνωριζω τα σκοτωνουν με χτυπημα στο κεφαλι πριν τα σφαξουν, τουλαχιστο αυτο λεει ο κανονισμος και εχει απαγορευτει το κοψιμο της καρωτιδας που το ζωο ταλαιπωρειται και εχει τις αισθησεις του για αρκετη ωρα.
Στην Ασια αντιθετα το ζωο πολλες φορες κρεμιεται και γδερνεται ζωμντανο ...γιατι απλα ετσι κανουν χαβαλε οι κιτρινιαριδες. Στα πιο μεγαλα ζωα που δεν ειναι του χεριου τους χρησιμοποιουν το παραδοσιακο κοψιμο της φλεβας στην καρωτιδα, αλλα με οσο πιο βασανιστικο τροπο μπορουν ωστε να διασκεδασουν μεγαλοι και μικροι βλερποντας το ζωο να υποφερει (ολα αυτα τα εχω δει με τα ματια μου μια και στην Ασια ολα τα σπιτια εχουν ζωα για σφαγη).
Τωρα σχετικα με εκεινο το "να σκεφτομαστε τι τρωμε"... εχει να κανει με τη φυσικη επιλογη καποιων χιλιετηριδων, και το ειδος μας ανηκει στα παμφαγα, πραγμα που σημαινει πως ετσι κι αλλιως το κρεατακι ειναι απαραιτητο (αλλιως δε θα ειχες κοπτηρες και κυνοδοντες)


και επειδή, όμοιος ομοίω αεί βελάζει, θυμάμαι και τον Λουντέμη νομίζω να λέει για την ελληνική ζωοφιλία (στην αθάνατη ελληνική επαρχία που την είχε ανεβοκατέβει): η αυτόματη αντίδραση παιδιών και ενηλίκων άμα τη οπτική επαφή με γάτα, σκύλο κ.λπ. ήταν να αρπάξουν πέτρα!

"πάρε ένα σβώλο, Μήτρο, και διώξε εκείνα τα σκυλιά που μού χαλούν το φύτρο" (Βαλαωρίτης) :lol:

για να μην αναφερθούμε στο πόσο διασκεδαστικά σφάζουν κοτόπουλα κι αρνιά στα (ελληνικά) χωριά ή στις επιδόσεις τών κινέζων (και ευρύτερα τών ασιατών) στην τέχνη τού βασανισμού π.χ. στο γδάρσιμο ζωντανών ανθρώπων, κάτι που εμείς οι δυτικοί το αγνοούμε ολοκληρωτικώς και χριστιανικώς! :lol:

δεν είμαι βέβαια και 100% σίγουρος στα όσα αναφέρω... εννοώ τα ονόματα τών Λουντέμη κ' Βαλαωρίτη! :mrgreen:

α ναι, ξέχασα! εγώ είμαι φυσιολάτρης! ουδεμία σχέση έχω με τα παραπάνω αναφερθέντα και διαδραματισθέντα απαράδεκτα και αδιανόητα! 8)
-> Silent Weapons for Quiet Wars <-
Άβαταρ μέλους
Σφαίρος
 
Δημοσ.: 349
Εγγραφη: 30 Αύγ 2002, 19:52

Re: Δολοφονούν Γάτες για την Γούνα τους

Δημοσίευσηαπό Nomad Soul » 18 Νοέμ 2008, 04:15

Μόλις είχα την ατυχία να δω και το βιντεάκι...

Φρίκη... Μην το δείτε...

...

Ανεξάρτητα από το τι νιώθω πάντως τώρα, θέλω να παρατηρήσω κάτι...

Το συγκεκριμένο βιντεάκι αναφέρει ως πηγή στον τίτλο του την PETA (People for the Ethical Treatment of Animals)... Μία εταιρεία που συστηματικά προβάλει τέτοιες εικόνες στα μέσα εν-ημέρωσης...
Η συγκεκριμένη οργάνωση είναι κάτι σαν την "Greenpeace των ζώων" και κάνει τζίρο -όχι τυχαία- ετησίως αρκετά εκατομμύρια δολάρια... (Θυμάμαι είχα πρωτοακούσει για αυτήν σε κάποιο anti-peta forum... Υπάρχει πολύ κίνηση εναντίον της στο διαδίκτυο...)

Η βασική απασχόληση της οργάνωσης είναι να προβάλει εικόνες και βίντεο φρίκης -με στόχο πιθανώς και μικρής ηλικίας άτομα- να εγείρει το αίσθημα φρίκης, και να καταλήγει στο ότι:
"Αν θες κι εσύ να βοηθήσεις τα καημένα τα ζωάκια, στείλε μας τα λεφτά σου τώρα..."

Το μεγαλύτερο μέρος των εσόδων της οργάνωσης, χρησιμοποιείται εκ νέου για περισσότερη προπαγάνδα και διαφήμιση... Ένα άλλο μεγάλο μέρος πηγαίνει φυσικά σε ευθανασίες...
Όταν η PETA παίρνει στα χέρια της κάποιο ζώο, στις περισσότερες περιπτώσεις (κάποιοι υπολογίζουν, έως και στο 80% των περιπτώσεων) καταλήγει σε κάποιο από τα κέντρα της οργάνωσης όπου -πολύ ηθικά- θανατώνεται...

Μου θυμίζει πολύ τους φιλόζωους εδώ, που έχουν στήσει ολόκληρο μηχανισμό προπαγάνδας σχετικά με τη "στείρωση των ζώων", ελεύθερων και μη...
Δηλαδή, η βασική ενασχόληση αυτών που... "θέλουν να βοηθήσουν", δεν είναι το να βοηθάνε...

Τεσπά... Αυτά για τις οργανώσεις...

Κατά τ' άλλα προτιμώ να μη μιλάω για το τι τραβάνε τα ζωάκια στα διάφορα βίντεο...
Scientia potentia est . . .
Άβαταρ μέλους
Nomad Soul
 
Δημοσ.: 46
Εγγραφη: 15 Ιουν 2007, 13:22
Τοποθεσια: Αθήνα

Re: Δολοφονούν Γάτες για την Γούνα τους

Δημοσίευσηαπό graff » 19 Νοέμ 2008, 17:50

Γεια στο στόμα σου! Οι "οργανώσεις" αυτές ακόμα δεν ξέρουμε τι ακριβώς "οργανώνουν". Η πολλή οργάνωση τέτοιου είδους είναι το πιο συνηθισμένο ύποπτη. :x

Δεν πείθουμε πρώτα τους Έλληνες να μην είναι φονιάδες ζώων κατά 50%, διώκτες κατά 70%, και να φοβούνται μην τους κολήσουν αρρώστιες κατά 80%;;;; :evil: Μετά θα "πείσουμε" και τις "οργανώσεις"...
Μια φορά κι έναν καιρό υπήρχε μια ράτσα που αυτοαποκαλούνταν "Άνθρωποι"
Άβαταρ μέλους
graff
 
Δημοσ.: 244
Εγγραφη: 06 Σεπ 2002, 13:50
Τοποθεσια: Εφυγα!

Προηγούμενη

Επιστροφή στην Οι 'Αλλοι' Φρουροί της Πύλης

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

cron