[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2088: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2088: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2088: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2088: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2088: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2088: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2088: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2088: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2088: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2088: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2088: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2088: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2088: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2088: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2088: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2088: Array to string conversion
www.forum.locus7.gr • Προβολή θέματος - Το Βήμα των Ζώων

Το Βήμα των Ζώων

"Δεν είναι τυχαίο που όλα τα αληθινά ζώα της Γης λειτουργούν σαν Φρουροί της Πύλης (...). Αν υπάρχουμε σήμερα, τόσο οι Πολλοί όσο και οι Λίγοι, το οφείλουμε σε μεγάλο ποσοστό στα πλάσματα αυτά της Γης. Νομίζετε ότι είναι τυχαία η συχνά μαζική εξόντωση ζώων στις πόλεις ή τα χωριά μας. Ποια καλύτερη στρατηγική θα μπορούσε να εφαρμόσει ένας εχθρός αν όχι το να στρέψει τον πολιορκούμενο αντίπαλο ενάντια στους ίδιους τους δικούς του φρουρούς που φυλάνε τα τείχη του;" ***Γιώργος Μπαλάνος, περιοδικό "Ανεξήγητο" 03/2002***

Δημοσίευσηαπό EKATH » 02 Μαρ 2004, 17:37

Και για να μην ξεχνιόμαστε, η "επιχείρηση μπόγιας" είναι πάλι στο προσκήνιο:
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEn ... gDtrID=244
Άβαταρ μέλους
EKATH
 
Δημοσ.: 171
Εγγραφη: 07 Νοέμ 2002, 13:19

Δημοσίευσηαπό Πολεμιστής της Φλόγας » 02 Μαρ 2004, 18:05

3.000 ελληνικές οικογένειες διαθέτουν σκύλο. Όχι αυτόν που νομίζετε, αλλά σκύλο-ρομπότ!
Σύμφωνα με τους εκπροσώπους της κατασκευάστριας εταιρείας, "οι σκύλοι-ρομπότ είναι καλύτεροι από τους αληθινούς, διότι δεν δαγκώνουν, δεν αρρωσταίνουν και πάνω απ' όλα, δεν κινδυνεύουν από φόλα".
Και όλα αυτά σε μία χώρα που καυχιέται για τη συνέχεια του πολιτισμού της, από την αρχαιότητα. Ξεχνούν βέβαια την σπουδαιότητα του Κύνα και του κύνα για τους προγόνους.
Οποία αλλοτρίωσις!!! :cry:
Καλώ τους Λύκιους, την Πέμπτη Φυλακή - Ευριπίδης, Ρήσος
Άβαταρ μέλους
Πολεμιστής της Φλόγας
 
Δημοσ.: 375
Εγγραφη: 14 Αύγ 2002, 23:54
Τοποθεσια: Αθήναι

Δημοσίευσηαπό Pollux » 10 Μαρ 2004, 18:45

Όλη αυτή η ιστορία περί της δήθεν "προστασίας" των ζώων, αδεσπότων ή μη, έχει κάποιες πολύ σκοτεινές πτυχές. Πρώτ' απ' όλα, οι διάφοροι ανόητοι, εν πολλοίς, και μυαλοφυγόδικοι "φιλόζωοι" προπαγανδίζουν ως "πανάκεια πάντων των δεινών" την εντελώς αυθαίρετη επέμβαση εμφύτευσης μικροτσίπ στα ζώα. Ωραία αγάπη τους έχουν! Τι θα έλεγαν σε μία υποθετική περίπτωση εμφύτευσης μικροτσίπ στους ίδιους, ώστε να μην τους χάνουν τα ζώα τους; Είναι πραγματικά σχιζοφρενικό ότι όλοι αυτοί οι κοπτώμενοι και αμέτρητα δάκρυα χέοντες περί της "τύχης των ζώων" όχι απλώς υποστηρίζουν, αλλά και υπερθεματίζουν το "σταμπάρισμα" άλλων ζωντανών υπάρξεων. Ε, βέβαια, αφού σήμερα δεν έχουμε δούλους ή μοσχάρια να σφραγίσουμε (ζούμε και σε αυτά τα κλουβιά που τα λέμε "διαμερίσματα", βρε παιδάκι μου, που είναι οι βαμβακοφυτείες της Αλαμπάμα ή τα ράντσα του Τέχας), ας φυτέψουμε πομπούς στα κατοικίδιά μας... Πώς να το κάνουμε βρε αδερφέ, μας δίνει μια allure, που έλεγε και η μακαρίτισσα η Μαλβίνα, μία αίσθηση κυριαρχίας, καμουφλαρισμένη πίσω από μία εντελώς στρεβλή "ζωοφιλία" : "Πατάω ένα κουμπί και βρίσκω τον Μπούμπη μου [τυχαίο όνομα] αμέσως! Τι ωραία!". Μετά, ας μην μας λένε διάφοροι πόσο τους "σοκάρει" (με παχύ σ) ο Μεγάλος Αδελφός... Μόνο, να, σκέφτομαι, σε περίπτωση που ψοφήσει ο "ζωόφιλος" (και μην διαμαρτυρηθείτε για το ψοφήσει, ο Καζαντζάκης τό 'χει πει, ότι τα ζώα πεθαίνουν, ο άνθρωπος ψοφάει) ποιός θα πατάει, πλέον, το κουμπί για να εντοπίζει τον άτυχο Μπούμπη. Κρίμα, γιατί ταίριαζε και με την γούνα ορισμένων κυριών των "ζωοφιλικών" σωματείων.

Α, ναι, το καλό το άφησα (όπως πάντα) για το τέλος, αφιερωμένο στους ζωόφιλους που θέλουν να εντοπίζουν ανα πάσα στιγμή το ζωάκι τους, χωρίς να σηκωθούν από την αιώνια ζεστή θέση τους επί του καναπέως. Πρόκειται για ένα μικρό κομμάτι από ένα παλιό άρθρο του Γ. Μπαλάνου σε γνωστό περιοδικό του χώρου. Αντιγραφώ και χαιρετώ:

"Α, ναι... δε λέω, οι βοσκοί αγαπούν τα πρόβατά τους. Τα προστατεύουν από κακούς λύκους (...).
Οι καλοί μας οι βοσκοί... πόσο σας πύθουν με την καλοσύνη και τη φωτεινή τους θωριά. Πόσο σας πύθουν!
(...)
Αν εμένα δε μ'έχουν πύσει ακόμη είναι ίσως γιατί θυμάμαι κάπως μια παλιά καλή εποχή, τότε που δεν υπήρχαν ακόμη τσοπάνηδες, αλλά μονάχα λύκοι και πρόβατα. Και θυμάμαι ακόμη ότι, κατά την εποχή εκείνη, ούτε όλα τα πρόβατα πέθαιναν από τους λύκους, ούτε όλοι οι λύκοι από έλλειψη τροφής ούτε και -παρεμπιπτόντως- όλο το χορτάρι εξαφανιζόταν από έλλειψη λύκων και πληθώρα προβάτων. Πρόβατα και λύκοι ζούσαν έτσι μαζί για εκατοντάδες χιλιάδες χρόνια. Αυτό, φυσικά, πριν καταφτάσουν οι καλοί τσοπάνηδες με τις γκλίτσες τους.
" {και τα μικροτσίπ τους, προσθέτω εγώ}

"Ναι, η γη χωρούσε ως τότε και τους κακούς λύκους και τα καλά πρόβατα.
Σήμερα;
"
{σήμερα, λέω εγώ -και να με συγχωρεί ο Γ. Μπαλάνος γι' αυτές τις μικροπαρεμβάσεις μου στην ροή του αποσπάσματος από το άρθρο του- η γη δεν χωράει ούτε αυτά τα απλά και μη-σταμπαρισμένα σκυλιά και γατιά. Πρόοδος...}
White Star
Άβαταρ μέλους
Pollux
 
Δημοσ.: 398
Εγγραφη: 05 Δεκ 2003, 06:25
Τοποθεσια: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό EKATH » 11 Μαρ 2004, 12:40

Να αγιάσει το στόμα σου, όπως θα έλεγε η συγχωρεμένη η γιαγιάκα μου. :D
Άβαταρ μέλους
EKATH
 
Δημοσ.: 171
Εγγραφη: 07 Νοέμ 2002, 13:19

Δημοσίευσηαπό Pollux » 12 Μαρ 2004, 14:31

Αγαπητή Εκάτη, ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Το μόνο που έκανα ήταν να εκφράσω επακριβώς κάποιες σκέψεις μου σχετικά με το όλο θέμα. Και μια ερώτηση: πόσα ακόμα θα θυσιαστούν με πρόσχημα "το καλό" ημών ή άλλων ζώντων υπάρξεων;
White Star
Άβαταρ μέλους
Pollux
 
Δημοσ.: 398
Εγγραφη: 05 Δεκ 2003, 06:25
Τοποθεσια: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό EKATH » 14 Μαρ 2004, 04:21

Αγαπητέ Pollux, δεν "εξέφρασες επακριβώς κάποιες σκέψεις σου", εξέφρασες επακριβώς τις σκέψεις όλων μας. Αυτές οι θυσίες ΠΡΕΠΕΙ να σταματήσουν για το καλό όλων μας, διπόδων και μη.
Άβαταρ μέλους
EKATH
 
Δημοσ.: 171
Εγγραφη: 07 Νοέμ 2002, 13:19

Δημοσίευσηαπό EKATH » 21 Απρ 2004, 12:57

Για μια ακόμα φορά θα αναφέρω το θέμα της καταγραφής των ζώων, αφού ο "αγαπητός" κτηνίατρος με ενημέρωσε ότι από την 1η Ιουνίου αρχίζει να εφαρμόζεται το γνωστό νομοσχέδιο με την εμφύτευση μικροτσίπ στα κατοικίδια. :cry: Ψάχνοντας λοιπόν να βρω περισσότερες λεπτομέρειες για το θέμα αυτό, έτυχε να "συναντήσω" δύο αρθράκια στο Διαδίκτυο, που το μόνο που κατάφεραν ήταν φυσικά να με κάνουν θηρίο.
Το άρθρο βέβαια ξεκινάει με το γνωστό αστείο, ότι η εμφύτευση μικροτσίπ (ανατριχιάζω και μόνο με τη φράση) είναι υποχρεωτική, λόγω αναγνώρισης του κατοικιδίου σε περίπτωση που χαθεί. Η πρώτη μου λοιπόν ερώτηση είναι "γιατί να θέλω να χάσω το σκύλο μου;" και αφού η νομοθεσία με υποχρεώνει όταν τον βγάζω βόλτα να τον έχω πάντα δεμένο με λουρί, πως λοιπόν θα τον χάσω; :?
Η ηλεκτρονική αυτή ταυτότητα θα φέρει έναν μοναδικό 16ψηφιο αριθμό και τα στοιχεία του ζώου θα καταχωρούνται σε μια τριπλότυπη φόρμα μαζί με τον αριθμό του τσιπ, από την οποία φόρμα ένα αντίγραφο κρατάει ο κτηνίατρος, ένα ο ιδιοκτήτης και ένα αποστέλεται στον Πανελλήνιο Κτηνιατρικό Σύλλογο και καταχωρείται σε βάση δεδομένων.
Και εδώ είναι η δεύτερη ερώτησή μου: χρειάζεται το μικροτσίπ για να δημιουργηθεί βάση δεδομένων; Το τριπλότυπο (εφορία μου θυμίζει) δεν τους φτάνει; Αφού ο κάθε κτηνίατρος ούτως ή άλλως κρατάει κάποιο αρχείο με τα στοιχεία των ζώων που εξετάζει, γιατί δεν τα δίνει στον ΠΚΣ, ώστε να δημιουργήσουν τη βάση δεδομένων που θέλουν; :?
Το κόστος που θα επιβαρύνει τον ιδιοκτήτη εκτιμάται στα 40 ευρώ, ποσό που περιλαμβάνει την αξία του τσιπ. Και το άρθρο συνεχίζει, ενημερώνοντας, ότι υπάρχουν 6 εταιρίες στην Ελλάδα που διαθέτουν τσιπάκια για ζώα με τιμή χονδρικής 12-18 ευρώ. Εδώ λοιπόν δεν στέκει η ατάκα που πέταξε ο εν λόγω κτηνίατρος ότι τους πιέζουν για την εφαρμογή του νόμου, αφού το κέρδος τους ξεπερνά το 100%. Άρα "δημιουργήσαμε" θέσεις εργασίες, αφού 6 εταιρίες δεν είναι λίγες και βάλαμε και χαράτσι από το οποίο "κάποιοι" θα ωφεληθούν, για να βρούμε μία καλή δικαιολογία να "εξουδετερώσουμε" όλους τους Φρουρούς (αδέσποτους και μη). :cry:
Μην ανησυχείτε...έχω και συνέχεια.
Το μικροτσίπ είναι σε μορφή κάψουλας, μήκους 11 χιλιοστών, πάχους 1 χιλιοστού και βάρους 0,67 γραμμαρίων. Δεν εκπέμπει ακτινοβολία και δεν περιλαμβάνει μπαταρία (γιατί αν εξέμπεμπε ακτινοβολία θα μας το έλεγαν;). Η συσκευή αυτή (σαν κάποιος να περιγράφει κουζίνα ή ψυγείο) εισάγεται κάτω από το δέρμα του ζώου στην αριστερή πλευρά του τραχήλου με τη βοήθεια μιας ειδικής σύριγγας, χωρίς να απαιτείται αναισθητικό. Το τσιπ περιβάλλεται από μια κάψουλα κατασκευασμένη από βιοενεργό γυαλί, επιστρωμένη με αντιολισθητικό υλικό που εμποδίζει τη μετακίνησή της προκαλώντας εγκύστωση στους ιστούς.
Ευχαριστώ δεν θα πάρω, το σκυλάκι μου δεν φταίει σε τίποτα. :shock:
Και φυσικά το κερασάκι στην τούρτα:
Η ανάγνωση του αναγνωριστικού αριθμού μπορεί να γίνει μόνο από κτηνίατρο, με τη χρήση μιας συσκευής που κοστίζει περίπου 200 ευρώ. Η συσκευή ανάγνωσης εκπέμπει ραδιοκύματα χαμηλής συχνότητας και ισχύος, αβλαβή για το ζώο (έτσι λέει το άρθρο τουλάχιστον).
Αφού λοιπόν τα τσιπάκια θα μπορούν να διαβάσουν μόνο οι κτηνίατροι, γιατί οι φήμες περί Δημοτικής Αστυνομίας, η οποία θα περιπολεί με τις αναφερόμενες συσκευές και θα κόβει πρόστιμα ύψους 300-1500 ευρώ σε αυτούς που "διαφωνούν" με το γνωστό νομοσχέδιο; Ή μήπως δεν είναι φήμη και θα υπάρχουν πράγματι τέτοιου τύπου περιπολίες, με εφοδιασμό τέτοιων συσκευών...που από ό,τι φαίνεται πάλι ο φορολογούμενος θα κληθεί με κάποιο τρόπο να πληρώσει; :shock: Και τα ραδιοκύματα χαμηλής συχνότητας που είναι "αβλαβή για τα ζώα", είναι εξίσου αβλαβή και για τους ανθρώπους; :shock: Αν θυμάμαι καλά, πειράματα με χαμηλές συχνότητες έβγαζαν κάποια περίεργα αποτελέσματα στην ψυχοσύνθεση των ανθρώπων.
Και φυσικά το εν λόγω άρθρο τελειώνει με τη φράση, ότι "σύμφωνα με τον πρόεδρο του συλλόγου, ο αριθμός των δεσποζόμενων σκύλων στην Ελλάδα δεν είναι γνωστός." Και λοιπόν; Γιατί στις άλλες χώρες είναι; :shock:
Στην αρχή όμως ανέφερα 2 άρθρα. :twisted:
Το δεύτερο λοιπόν άρθρο είναι η "διαφήμιση" του νομοσχεδίου, αφού επέτρεψε σε γάτο που είχε χαθεί (στον οποίο είχε εμφυτευθεί μικροτσίπ) να ξανασμίξει με το αφεντικό του. Μη χαίρεστε! :twisted: Ο γάτος ξανάσμιξε με το αφεντικό του ύστερα από 10 χρόνια. :wink: Αν λοιπόν αποφασίσετε να εμφυτεύσετε το ζώο σας, σκεφτείτε ότι αν το χάσετε και ζει ακόμα ίσως το ξαναβρείτε σε 10 χρόνια όπως ο γάτος Τέντ ξαναβρήκε τον κ. Ίνγκλις. Τώρα βέβαια αν ο "πομπός" που εμφυτεύεται είναι πιο σύγχρονος και έχει και άλλες ίσως "ικανότητες", τότε μάλλον δεν θα βρείτε το ζώο σας ούτε σε 10 χρόνια. :twisted: Και για να το τραβήξω και λίγο παραπάνω...ίσως να μην ξαναβρούμε και όλα τα αγαπημένα αδέσποτα που πρόκειται να εμφυτευθούν με το εν λόγω μικροτσίπ. :cry:
Άβαταρ μέλους
EKATH
 
Δημοσ.: 171
Εγγραφη: 07 Νοέμ 2002, 13:19

Δημοσίευσηαπό Πολεμιστής της Φλόγας » 21 Απρ 2004, 15:42

Δεν γνωρίζω αν είναι αληθινές οι πληροφορίες που έχω, οι οποίες λένε ότι ειδικά συνεργεία του Δήμου ψεκάζουν με δηλητηριώδη φάρμακα τα πεζοδρόμια, έτσι ώστε όταν τα αδέσποτα ζώα πλησιάζουν για να μυρίσουν και να μασουλήσουν διάφορα ενδιαφέροντα αντικείμενα, να δηλητηριάζονται. Δώστε ιδιαίτερη προσοχή στα ζώα σας όταν τα βγάζετε βόλτα, γιατί εμένα προσωπικά δεν μου φαίνεται απίθανο, οι διεστραμμένοι εγκέφαλοί τους να έχουν κάνει κάτι τέτοιο.
Καλώ τους Λύκιους, την Πέμπτη Φυλακή - Ευριπίδης, Ρήσος
Άβαταρ μέλους
Πολεμιστής της Φλόγας
 
Δημοσ.: 375
Εγγραφη: 14 Αύγ 2002, 23:54
Τοποθεσια: Αθήναι

Δημοσίευσηαπό EKATH » 21 Απρ 2004, 16:50

Φίλε Πολεμιστή της Φλόγας, θα σε λυπήσω. Οι πληροφορίες που έχεις είναι αληθινές και το συγκεκριμένο φάρμακο που ψεκάζουν είναι άχρωμο, άοσμο και άγευστο. Οποιοδήποτε ζώο μυρίσει ή φάει κάτι από την περιοχή που έχει ψεκαστεί πεθαίνει σχεδόν ακαριαία. :cry: Και όχι μόνο αυτό, αλλά τα σπλάχνα του ζώου διαλύονται. Έτσι πέθανε και το λυκόσκυλο της ξαδέρφης μου πριν από λίγα χρόνια στου Ζωγράφου, μιας και το φαινόμενο αυτού του ψεκασμού δεν είναι καινούργιο. Ο κτηνίατρος που πήγαν την αγαπημένη εκείνη σκυλίτσα τους ενημέρωσε ότι δεν ήταν το πρώτο ζώο που είχε θανατωθεί με αυτόν τον τρόπο. :cry: Συγκεκριμένα είναι ένα υγρό που χρησιμοποιείται για να "μεγαλώνουν" γρήγορα κάποια κηπευτικά, όπως τα αγγούρια, γι' αυτό και πολλοί από τους παραγωγούς που το χρησιμοποιούν δεν ταϊζουν πια τις κότες τους από τα περισσεύματα των καρπών και των φυτών. Προτιμούν να ταϊζουν εμάς με τους καρπούς αυτούς. :evil:
Άβαταρ μέλους
EKATH
 
Δημοσ.: 171
Εγγραφη: 07 Νοέμ 2002, 13:19

Δημοσίευσηαπό wind » 22 Απρ 2004, 03:35

Γράφω, λοιπόν, κι εγώ με τη σειρά μου για να πω κάτι που αν και θεωρείται πασίγνωστο και αυτονόητο ίσως κάποιος δεν το γνωρίζει.
ΠΡΟΣΟXH: Όσοι/ες βγάζετε τα σκυλάκια σας βόλτα στο πάρκο, ιδίως εσείς που έχετε αρσενικά, ή θυλυκά ειδικά όταν έχουν περίοδο, να μην πλησιάσετε κοντά σε κολόνες άσπρες (της ΔΕΗ, οι γνωστές). Μερικοί σιχαμένοι αφού έχουν κάνει τα αρσενικά στην κολόνα... πιπί :D τρίβουν μάρμαρο και το κάνουν σκόνη. Το ρίχνουν γύρω-γύρω από την κολόνα που πριν το αρσενικό είχε κάνει την ανάγκη του. Τα άλλα σκυλάκια μετά θα πάνε να μυρίσουν. Έτσι και γλύψουν αυτή τη μαρμαρόσκονη... προσοχή να μην σας τύχει. :cry: Κι όσο γι' αυτούς τους σιχαμένους πολύ θα ήθελα να πετύχω κάποιον εν ώρα εγκλήματος. Άραγε τους αρέσει να τρώνε ξύλο; Για να μην πω τίποτα άλλο (Merde! γαλλ.). :twisted:
The eye of the tiger
Άβαταρ μέλους
wind
 
Δημοσ.: 65
Εγγραφη: 04 Φεβ 2004, 01:45

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στην Οι 'Αλλοι' Φρουροί της Πύλης

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες

cron