[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2088: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2088: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2088: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2088: Array to string conversion
www.forum.locus7.gr • Προβολή θέματος - Ένας Φρουρός εξομολογείται

Ένας Φρουρός εξομολογείται

"Δεν είναι τυχαίο που όλα τα αληθινά ζώα της Γης λειτουργούν σαν Φρουροί της Πύλης (...). Αν υπάρχουμε σήμερα, τόσο οι Πολλοί όσο και οι Λίγοι, το οφείλουμε σε μεγάλο ποσοστό στα πλάσματα αυτά της Γης. Νομίζετε ότι είναι τυχαία η συχνά μαζική εξόντωση ζώων στις πόλεις ή τα χωριά μας. Ποια καλύτερη στρατηγική θα μπορούσε να εφαρμόσει ένας εχθρός αν όχι το να στρέψει τον πολιορκούμενο αντίπαλο ενάντια στους ίδιους τους δικούς του φρουρούς που φυλάνε τα τείχη του;" ***Γιώργος Μπαλάνος, περιοδικό "Ανεξήγητο" 03/2002***

Ένας Φρουρός εξομολογείται

Δημοσίευσηαπό EKATH » 17 Φεβ 2009, 23:47

Με λένε Μα και στους αιώνες ταξίδεψα με διάφορα ονόματα. Είμαι αθάνατη, μόνο και μόνο γιατί υπάρχουν κάποιοι που μοιράζονται την αγάπη μου για τη Ζωή. Έχω περπατήσει καμαρωτά σε όλες τις ηπείρους αυτού του πλανήτη, έχοντας με τα χρόνια διαφορετική αντιμετώπιση. Στην Αφρική με λάτρεψαν ως θεά, στην Ευρώπη έχτισαν μοναστήρι στο όνομά μου για να με ευχαριστήσουν, ενώ στην Ασία με κυνηγούν και σκοτώνουν τα παιδιά μου. Αλλά έτσι είναι η εξέλιξη των ανθρώπων, ενώ λένε ότι φοβούνται το θάνατο, στην πραγματικότητα φοβούνται τη ζωή. Και ό,τι έχει ζωή ή αντιπροσωπεύει τη Ζωή, θεωρείται μίασμα και πρέπει να εξοντωθεί με κάθε τρόπο. Έτσι έμαθα να κρύβομαι και να περπατώ πάντα με το βλέμμα και τη στάση του κυνηγού, προσπαθώντας να ζήσω και να αναθρέψω τα παιδιά μου, μακριά σας. Άλλωστε δεν μου αφήσατε και πολλές επιλογές. Οι κρυψώνες μου και η Φύση γύρω μου εξαφανίζονται κάθε μέρα, και στη θέση τους φυτρώνουν διάφορα πανήψυλα τσιμεντένια εκτρώματα που θα στεγάσουν πολλούς από τους κομπλεξικούς και υποχόνδριους αυτού του πλανήτη. Και μη τολμήσει φυσικά κανένας να προσπαθήσει να με προστατέψει ή να σεβαστεί την επιθυμία μου να ζήσω. Όχι, αυτόν θα τον κάψετε στην πυρά, όπως κάνατε και παλαιότερα. Θυμάστε; Ήταν τότε που η Φύση πήρε το μέρος μου και αποδεκατιστήκατε από την πανούκλα. Ίσως τελικά να σας άξιζε.
Δεν ξέρω για πόσο καιρό θα επιζήσω σε αυτές τις άθλιες πόλεις σας ή τα χωριά σας. Δεν ξέρω πόσο ακόμα θα αντέχω τη βλακεία σας και την υποχονδρίασή σας. Δεν ξέρω καν αν θα επιζήσουν τα παιδιά μου. Ίσως τελικά σας αξίζει να ξαναζήσετε την καταστροφή. Ίσως τελικά να αξίζει οι μάνες να κλάψουν τα παιδιά τους, όπως τα κλαίω εγώ κάθε φορά που τα πετάτε στα σκουπίδια, που τα δηλητηριάζετε, που τους στερείτε την τροφή ή τα κλωτσάτε αλύπητα. Ίσως τελικά να ήρθε η ώρα που η Φύση θα ξαναπάρει τα ηνία στα χέρια της και τότε θα αρχίσω να περπατώ καμαρωτά στα μονοπάτια του γαλαξία, με τα μάτια μου να κοιτούν προς τις γειτονιές που πια δεν θα υπάρχουν. Άλλωστε εγώ είμαι αθάνατη, εσείς όμως δεν θα γευτείτε ποτέ αυτή την τιμή. Ίσως τελικά να ήρθε η ώρα να απολαύσετε όσα κάνετε κάθε στιγμή.
Άβαταρ μέλους
EKATH
 
Δημοσ.: 171
Εγγραφη: 07 Νοέμ 2002, 13:19

Επιστροφή στην Οι 'Αλλοι' Φρουροί της Πύλης

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

cron