[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2088: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2088: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2088: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2088: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2088: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2088: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2088: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2088: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2088: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2088: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2088: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2088: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2088: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2088: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2088: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2088: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2088: Array to string conversion
www.forum.locus7.gr • Προβολή θέματος - Έρευνα ΔΙΣΚΩ στο κέντρο της Αθήνας

Έρευνα ΔΙΣΚΩ στο κέντρο της Αθήνας

Στην ενότητα αυτή οι επισκέπτες - μη εγγεγραμμένα μέλη - μπορούν να διαβάζουν ορισμένες από τις online ανταλλαγές πληροφοριών και απόψεων των μελών της Λέσχης Αναζητητών. Οι επισκέπτες δεν μπορούν να συμμετέχουν σ' αυτές τις συζητήσεις, αλλά μόνο να ενημερώνονται σχετικά.

Re: Έρευνα ΔΙΣΚΩ στο κέντρο της Αθήνας

Δημοσίευσηαπό Melime Osta » 13 Ιούλ 2009, 10:06

τα ίδια σε πιο κοντινό
Συνημμένα
psirIMG_2859.jpg
psirIMG_2859.jpg (62.33 KiB) 7927 προβολές
psirIMG_2860.jpg
psirIMG_2860.jpg (63.53 KiB) 7923 προβολές
Walk through your days as a creature with folded wings, conscious
of the possession of another element and your ability to enter it.
(Stewart Edward White)

Mysticism is not psychotherapy (Israel Regardie)

/-.-\
Άβαταρ μέλους
Melime Osta
 
Δημοσ.: 376
Εγγραφη: 10 Ιουν 2007, 19:18

Re: Έρευνα ΔΙΣΚΩ στο κέντρο της Αθήνας

Δημοσίευσηαπό Melime Osta » 13 Ιούλ 2009, 10:12

Εδώ στο σταθμό μοναστηρακίου απο την έξοδο στην Αθηνάς στην πίσω πλευρά όμως.
Το ΒΑΣΑΝΙΖΟΜΑΙ υπάρχει σε αρκετά σημεία και στην Αθηνάς.
Το GOAT S BLOOD πάλι, σας λέει κάτι;
Συνημμένα
psirIMG_2864.jpg
psirIMG_2864.jpg (37.61 KiB) 7931 προβολές
psirIMG_2863.jpg
psirIMG_2863.jpg (53.1 KiB) 7879 προβολές
Walk through your days as a creature with folded wings, conscious
of the possession of another element and your ability to enter it.
(Stewart Edward White)

Mysticism is not psychotherapy (Israel Regardie)

/-.-\
Άβαταρ μέλους
Melime Osta
 
Δημοσ.: 376
Εγγραφη: 10 Ιουν 2007, 19:18

Re: Έρευνα ΔΙΣΚΩ στο κέντρο της Αθήνας

Δημοσίευσηαπό Πολεμιστής της Φλόγας » 13 Ιούλ 2009, 18:17

Μία βασική συμβουλή που θυμάμαι από τον Μπαλάνο, είναι ότι στις αρχές κάποιας έρευνας η ύπαρξη μηχανημάτων δυσχεραίνει τη διεξαγωγή της.
Αν θέλει κάποιος π.χ. να ερευνήσει τις στάσεις του τρόλεϊ, θα πρέπει για πολύ καιρό να πηγαίνει σε αυτές, να βιώνει συναισθήματα, να παρατηρεί τις αντιδράσεις άλλων ανθρώπων εκεί, να ψάχνει για περίεργα σημάδια, περίεργους ανθρώπους κλπ. Ένα βασικό λάθος σε αυτή την έρευνα θα ήταν να πάρει μία φωτογραφική μηχανή, μία βιντεοκάμερα, ένα δημοσιογραφικό κ.ο.κ. και να καταγράφει. Τότε από ερευνητής γίνεται απλά αναμεταδότης.
Ένας ερευνητής πρέπει να ερευνά ο ίδιος, μόνος ή με παρέα και μετά από πολύ, μα πάρα πολύ δουλειά και αφού έχει αρχίσει να παίρνει κάποιες απαντήσεις, να δημοσιοποιεί την έρευνά του, έτσι ώστε αφ' ενός να μιράζεται τη δουλειά του και αφ' ετέρου να μπορεί να βρει έτσι κάποια κομμάτια από το παζλ.
Καλώ τους Λύκιους, την Πέμπτη Φυλακή - Ευριπίδης, Ρήσος
Άβαταρ μέλους
Πολεμιστής της Φλόγας
 
Δημοσ.: 375
Εγγραφη: 14 Αύγ 2002, 23:54
Τοποθεσια: Αθήναι

Re: Έρευνα ΔΙΣΚΩ στο κέντρο της Αθήνας

Δημοσίευσηαπό Melime Osta » 13 Ιούλ 2009, 19:32

ok :lol:
Walk through your days as a creature with folded wings, conscious
of the possession of another element and your ability to enter it.
(Stewart Edward White)

Mysticism is not psychotherapy (Israel Regardie)

/-.-\
Άβαταρ μέλους
Melime Osta
 
Δημοσ.: 376
Εγγραφη: 10 Ιουν 2007, 19:18

Re: Έρευνα ΔΙΣΚΩ στο κέντρο της Αθήνας

Δημοσίευσηαπό Melime Osta » 16 Ιούλ 2009, 11:44

Σχετικά με το 420 έχουν ασχοληθεί και άλλοι πριν απο εμάς. Δείτε εδώ:

http://www.metafysiko.gr/forum/showthre ... ge=2&pp=10
Walk through your days as a creature with folded wings, conscious
of the possession of another element and your ability to enter it.
(Stewart Edward White)

Mysticism is not psychotherapy (Israel Regardie)

/-.-\
Άβαταρ μέλους
Melime Osta
 
Δημοσ.: 376
Εγγραφη: 10 Ιουν 2007, 19:18

Re: Έρευνα ΔΙΣΚΩ στο κέντρο της Αθήνας

Δημοσίευσηαπό SamanosGr » 31 Ιούλ 2009, 22:26

Καλησπέρα,
Κηφισίας και Λάμψα γκραφιτι ΔΙΣΚΩ...
Ο φίλος μας είναι καταπιεσμένος...
Προτίνω να κάνει κάτι καλήτερο, ομορφότερο, αγαθότερο για αυτόν και
τους άλλους.
.......................
Καλό καλοκαίρι να έχουμε
με ευ-δημιουργικότητα.
Μ.w.
SamanosGr
 
Δημοσ.: 4
Εγγραφη: 17 Ιουν 2009, 16:31

Re: Έρευνα ΔΙΣΚΩ στο κέντρο της Αθήνας

Δημοσίευσηαπό xx » 13 Αύγ 2009, 16:35

'' Άλλωστε, το ότι αποτελεί σήμα κατατεθέν μιας οποιασδήποτε κουλτούρας, ρεύματος, κλπ, δεν σημαίνει κατ'ανάγκην ότι η χρήση του κατοχυρώνεται αποκλειστικά και μόνο εντός αυτού του πλαισίου.(......) Και, εν πάση περιπτώσει, δεν μπορούμε να γνωρίζουμε αν όλα τα "420" έχουν γραφτεί από εκπροσώπους της συγκεκριμένης κουλτούρας.''

Προχθες λοιπον, τα λεγαμε με φιλους που ασχολουνται σε ολο το λεκανοπεδιο ''εντατικα'' με graff,tags και αλλα σπορ και προεκυψε οσον αφορα το 420, πως οντως γραφεται απο ''εκπροσωπους της συγκεκριμενης κουλτουρας'' που εχει εναν κοινο καπνισμενο παρανομαστη...

http://en.wikipedia.org/wiki/420_%28cannabis_culture%29
http://www.concept420.com/what-is-420.htm

Προκειται για μελη απο διαφορα crews που εχουν το ιδιο παθος.. :roll:
Εχει πεσει πολυ :lol: απο μεριας τους και οχι μονο, διαβαζοντας τις διαφορες ερευνες (200+σελιδων) και εδω που τα λεμε αρκετα φυσιολογικο, εφοσον στο ελλαντα υπηρχε παντα η ευγενης τεχνη της παρασκευης ξυγγιου απο μυγα....Eιδικα οταν επιμενουμε να φτιαχουμε ιστοριες ενω με ενα απλο γκουγγλιγκ λυνεται -καπως- το ολο ζητημα....και ειδικα οταν γραφουμε γραφουμε γραφουμε,ερευναμε,φανταζομαστε διαφορα,χωρις καν να προσπαθησεις να προσεγγισεις τους ιδιους τους δημιουργους...
Και πεφτει και αφθονο γελοιο και για διαφορα αλλα (ΦΥΓΕκτλκτλτκλτκτλ)...
Το σχοινι ειναι και ηταν παντα τεντωμενο.....

παρολα αυτα pollux, θα ηθελα εαν γινεται να γινεις λιγο ποιο συγγεκριμενος ''Προσωπικά έχω την αίσθηση ότι δεν πρόκειται καν για αριθμό. Συμφωνώ ότι όταν το βλέπει κανείς γραμμένο στους τοίχους, ο εγκέφαλος το διαβάζει ως "420". Ωστόσο, κάποιες παραμορφώσεις στον τρόπο με τον οποίο έχει αναγραφεί στα διάφορα σημεία, υποδηλώνει (ίσως και εν αγνοία αυτών που το γράφουν, όπου το γράφουν κάθε φορά) την δυνατότητα κάποιων άλλων αναγνώσεων.
Άβαταρ μέλους
xx
 
Δημοσ.: 90
Εγγραφη: 14 Σεπ 2002, 04:06
Τοποθεσια: Αθήνα

Re: Έρευνα ΔΙΣΚΩ στο κέντρο της Αθήνας

Δημοσίευσηαπό Pollux » 21 Αύγ 2009, 19:58

Νομίζω ότι κάτι πρέπει, εντέλει, να απαντήσω στις παρατηρήσεις του φίλου xx. Δεν διαφωνώ ότι κάποιες φορές μπορεί κάποια πράγματα να μεγαλοποιούνται. Αυτός ήταν ακριβώς ο λόγος για το πολύ υποκειμενικό ύφος που πιστεύω ότι ακολούθησα σε όσα έγραψα αναφορικά με το «420». Ούτε μελέτη έκανα, ούτε κατέληξα σε κανένα «τελικό» ή «περίπου τελικό» συμπέρασμα. Ούτε «έγραψα και έγραψα». Ούτε «φαντάστηκα» τίποτα. Ούτε γνωρίζεις αν και ποιους έχω προσωπικά προσεγγίσει (και πάλι αυτό σημαίνει ότι επειδή μπορεί να προσέγγισα ή όχι κάποιους, πρέπει να αποδεχτώ άκριτα την πίστη και τα δόγματα οποιασδήποτε ομάδας;)

Αν θέλει κάποιος, μπορεί να έχει υπόψη του και το δικό μου σχόλιο, αν θέλει μπορεί να το αγνοήσει εντελώς ή να το θεωρήσει υπερβολικό (ότι «βγάζω από την μύγα ξίγκι») ή ακόμα και ως καλή αφορμή για γέλιο. Αυτό είναι δικαίωμα το καθενός, όπως είναι και δικό μου δικαίωμα να σκέφτομαι κάποιες εναλλακτικές εκδοχές σε σχέση με όλα αυτά τα πολύ εύθυμα (;) που κατακλύζουν τους τοίχους της πόλης. Και μάλλον δεν υποχρεούμαι να προσθέσω κάτι περισσότερο στα όσα έγραψα.

Χαίρομαι πολύ, πάντως, που υπάρχει γέλιο στην υπόθεση. Μόνο που όταν κι εγώ γελάω, σκέφτομαι πολλές φορές μήπως δεν είμαι ο τελευταίος που γελά, επομένως μπορεί και να μην γελάω καλύτερα (όπως θα ήθελα).

Ωστόσο, επειδή ο φίλος xx μας συστήνει το «γκούγκλινγκ» ως σχεδόν ή περίπου πανάκεια των προβλημάτων μας, και επειδή τυχαίνει και διάβασα όχι μόνο τα κείμενα των τόπων που παραθέτει, αλλά και άλλα σχετικά, θέλω να επισημάνω τα εξής:

Ακόμα και αν δεχτούμε την ιστορία για την δωδεκαμελή εκείνη ομάδα των μαθητών που έδιναν ραντεβού να βρεθούν την ώρα που σχολούσαν (4:20) για να καπνίσουν χασίς (και ας μην υπεισέλθουμε τώρα σε ερωτήματα του τύπου, πώς ήταν δυνατόν να δίνουν ραντεβού ακριβώς την ώρα που σχολούσαν-ή μήπως διακτινίζονταν; Αλλά και αυτό θα έπαιρνε κάποια δευτερόλεπτα-, γιατί η ώρα «4:20» απέβαλε τα «:» και έμεινε σκέτο «420», γιατί επέλεξαν την μορφή της ώρας «4:20» και όχι «16:20» -οπότε «1620»;-, πώς το κρυφό συνθηματικό των «δώδεκα» κατέληξε να γίνει το έμβλημα μιας παγκόσμιας πίστης και τι μπορεί να σημαίνει αυτό αν συγκριθεί και με άλλα παρόμοια φαινόμενα της παγκόσμιας ιστορίας, κλπ), το γεγονός είναι ότι πολλοί άνθρωποι ανά την υφήλιο που τυχαίνει να έχουν ίδιες προτιμήσεις υιοθέτησαν τον αριθμό ως έμβλημά τους, χωρίς να γνωρίζουν κατά βάση περί τίνος επρόκειτο.

Αναρωτιέμαι, φίλε xx, πώς μπορείς να είσαι τόσο σίγουρος ότι το «420» (και όχι 4:20) προέκυψε όπως το θέλει ο θρύλος για τους «δώδεκα μαθητές». Επειδή το διάβασες σε κάποιον δικτυακό τόπο ή στο είπαν οι «μυημένοι» της ιστορίας; Προσωπικά μου φαίνεται το ίδιο παραμύθι με όλα τα υπόλοιπα μεγαλύτερης ή μικρότερης έκτασης σχετικά παραμύθια.

Το βασικό, άλλωστε, στην υπόθεση δεν είναι αυτό. Το βασικό, η μυλόπετρα της ιστορίας είναι ότι εκατομμύρια άνθρωποι στον κόσμο αποδέχτηκαν ένα σύμβολο, το οποίο υποτίθεται ότι εκπροσωπεί μία πτυχή της ατομικότητάς τους, χωρίς ουσιαστικά να γνωρίζουν (ακόμα και αυτοί που υποτίθεται ότι γνωρίζουν) αν πράγματι τους εκπροσωπεί. Θα μου πείτε τώρα, μια ζωή αυτό δεν κάνει η ανθρωπότητα; Ε, ναι. Μετά βρίσκει και έναν αιτιολογικό μύθο γι’ αυτό που έτσι και αλλιώς ασυναίσθητα κατέληξε να κάνει.

Και τι σκέφτηκα τώρα… α, ναι, όλα αυτά τα εύθυμα (;) που κατακλύζουν τους τοίχους των κτηρίων. Έλεγα να μην επανέλθω στις αναρτήσεις εικόνων, αλλά μερικές φορές μπορεί να είναι και σκόπιμο.

Περιοχή Γκαζίου, λοιπόν:

Εικόνα


Γελάσατε; Κάποιοι σίγουρα γελούν. Δεν ξέρω ποιοι ακριβώς, όμως. Μήπως ξέρεις εσύ, xx;

Και λίγο πιο δίπλα το «420».

Εικόνα

Συμπτώσεις, θα πει κανείς ... Πώς τυχαίνει και καταλήγει το «420» να κάνει "παρέα" ή περίπου "παρέα" στο «βασανίζομαι» και σε άλλα συναφή εύθυμα (;), αυτό μπορεί και να είναι, ή να μην είναι μυστήριο. Για να είμαι δίκαιος, μπορεί και να λειτουργεί ως "μπλοκ" στα υπόλοιπα. Δεν ξέρω. Εγώ, πάντως, δεν σκοπεύω να ασχοληθώ με αυτό. Βλέπετε, έχω πιάσει μια παχιά μύγα και πάω να της βγάλω το ξίγκι τώρα. Με συγχωρείτε.
White Star
Άβαταρ μέλους
Pollux
 
Δημοσ.: 398
Εγγραφη: 05 Δεκ 2003, 06:25
Τοποθεσια: Αθήνα

Re: Έρευνα ΔΙΣΚΩ στο κέντρο της Αθήνας

Δημοσίευσηαπό Melime Osta » 22 Αύγ 2009, 17:50

α ρε polluxaki...
Walk through your days as a creature with folded wings, conscious
of the possession of another element and your ability to enter it.
(Stewart Edward White)

Mysticism is not psychotherapy (Israel Regardie)

/-.-\
Άβαταρ μέλους
Melime Osta
 
Δημοσ.: 376
Εγγραφη: 10 Ιουν 2007, 19:18

Re: Έρευνα ΔΙΣΚΩ στο κέντρο της Αθήνας

Δημοσίευσηαπό xx » 22 Αύγ 2009, 19:38

:shock: Ουπς!μπορει το 'υφακιον' να προδιαθετει διαφορετικα, αλλα, ειλικρινα δεν μπορω (Ουτε και θελω) να ειμαι σιγουρος για τιποτε :D
Οπως και να χει, το γελιο σκοτωνει τους κακους..
Τελικα ο κακοι της υποθεσης ποιοι ειναι?????
Πολυ σκοταδι και μαυριλα μου βγαζει το θεματακι.

υ.γ σημερα ειχαμε γεννητουρια, οποιος-α θελει γατακι για παρεα pm! :D
Άβαταρ μέλους
xx
 
Δημοσ.: 90
Εγγραφη: 14 Σεπ 2002, 04:06
Τοποθεσια: Αθήνα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στην Αποσπάσματα από τις συζητήσεις του Nimbus-7 Online

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

cron