[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2088: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2088: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2088: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2088: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2088: Array to string conversion
www.forum.locus7.gr • Προβολή θέματος - Δήλωση του Στήβεν Χώκινγκ

Δήλωση του Στήβεν Χώκινγκ

Στην ενότητα αυτή οι επισκέπτες - μη εγγεγραμμένα μέλη - μπορούν να διαβάζουν ορισμένες από τις online ανταλλαγές πληροφοριών και απόψεων των μελών της Λέσχης Αναζητητών. Οι επισκέπτες δεν μπορούν να συμμετέχουν σ' αυτές τις συζητήσεις, αλλά μόνο να ενημερώνονται σχετικά.

Δήλωση του Στήβεν Χώκινγκ

Δημοσίευσηαπό Pollux » 11 Αύγ 2010, 00:56

Ακούσαμε χθες (10 Αυγούστου 2010) στις ειδήσεις ότι ο Στήβεν Χώκινγκ δήλωσε ότι εάν η ανθρωπότητα επιθυμεί ειλικρινώς να επιβιώσει πρέπει οπωσδήποτε μέσα στα επόμενα 100 με 200 χρόνια να βγει στο διάστημα.

Εγώ θα έλεγα κάπως πικρόχολα, ότι αν η ανθρωπότητα ήθελε να επιβιώσει θα έπρεπε να είχε βγει στο διάστημα πριν απο 50 χρόνια. Αλλά αυτή είναι μια εντελώς υποκειμενική μου γνώμη, και ξέρω ότι ο πολιτισμός μας, και όλοι εμείς ως άτομα γαλουχημένα με τα νάματα αυτού του πολιτισμού, προτιμά να μην λαμβάνει υπόψην τις "υποκειμενικές απόψεις". Απλώς, μετά λούζεται τις όποιες συνέπειες. Τέλος πάντων.

Βέβαια, επειδή η επιστήμη πάντα έπεται, αυτό που είπε τώρα ο Χώκινγκ, η επιστημονική φαντασία το έλεγε εδώ και δεκαετίες...
White Star
Άβαταρ μέλους
Pollux
 
Δημοσ.: 398
Εγγραφη: 05 Δεκ 2003, 06:25
Τοποθεσια: Αθήνα

Δήλωση του Στήβεν Χώκινγκ

Δημοσίευσηαπό Pollux » 11 Αύγ 2010, 01:41

Α, ναι, ο Χώκινγκ μας προειδοποίησε, επίσης, ότι δεν πρέπει σε καμμία περίπτωση (πως λέμε, μήτε κατά διάνοια) να έλθουμε ή να επιδιώξουμε να έλθουμε σε επαφή με εξωγήινους πολιτισμούς.

Πολύ σωστά το είπε. Φαντάζεστε να έλθουμε σε επαφή με τίποτα εξωγήινα μιάσματα που θα μας μάθουν, λέει, ότι μπορούμε, για παράδειγμα—Αϊνστάιν φυλάξοι!—να διασχίζουμε αποστάσεις χιλιάδων και εκατομμυρίων ετών φωτός μέσα σε λίγο χρονικό διάστημα; Αντιλαμβάνεστε οποία βλασφημία, πλάνη και αίρεσις;

Πάντως, έχω την αμυδρή υποψία ότι αν ζούσε, π.χ., ο αείμνηστος Καρλ Σαγκάν θα μας προέτρεπε να κάνουμε ακριβώς το αντίθετο.

Κατά δεύτερο λόγο, κάποια στιγμή θα πρέπει το επιστημονικό ιερατείο (και μιλώ γενικά) να κατανοήσει ότι ο καιρός που μας πουλούσε επιστημονική «προστασία» (όπως και το προ αυτού θρησκευτικό ιερατείο πάσης απόχρωσης πουλούσε θρησκευτική «προστασία») μάλλον αρχίζει να φτάνει στο τέλος του.
White Star
Άβαταρ μέλους
Pollux
 
Δημοσ.: 398
Εγγραφη: 05 Δεκ 2003, 06:25
Τοποθεσια: Αθήνα


Επιστροφή στην Αποσπάσματα από τις συζητήσεις του Nimbus-7 Online

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

cron